Офіційний веб - портал Семенівської міської ради
Семенівського району Чернігівської області
 РОЗДIЛИ ПОРТАЛУ
 Місцева символіка
 Міський голова
 Міська рада
 Виконавчий комітет
 Рішення виконкому
 Історія та сучасність міста
 Нормативні документи
 Регуляторна діяльність
 Рішення сесій
 Комунальне господарство
 Бюджет
 Державні закупівлі
 Міська рада інформує
 Держфініспекція інформує
 Реєстраційна служба
 Інспекція праці інформує
 Адміністративні послуги
 Туризм
 Контакти

 

Історія та сучасність міста Семенівка

    Місто Семенівка - районний центр Семенівського р-ну, адміністративний центр Семенівської міської ради. До складу Семенівської міської ради входять місто Семенівка та село Кути 2. Територія Семенівської міської ради - 15407 га; площа міста Семенівка - 6751 га.
    Станом на 01.01.2007 року населення міської ради - 9015 жителів в тому числі населення міста Семенівка - 8800 жителів.
    Місто Семенівка розташовано на берегах річок Дрьост та Ревна. За даними археологічних досліджень заселення людьми території, яку зараз займає місто Семенівка, розпочалася в період історичної доби мезоліту та неоліту в 9-3-му тисячолітті до нашої ери.
    Згідно історичних документів козацька слобода Семенівка була заснована полковником Стародубського полку Семеном Івановичем Самойловичем у 1680 році і була названа на честь імені засновника.
    Першими поселенцями слободи Семенівка були козаки та селяни, переселення яких на нове місце заохочувалося перші 10-20 років звільненням від усіх податків на користь держави.
    З дня свого заснування до 1861 року Семенівка була приватною власністю родини Самойловичів та їх нащадків.
    З 1648 по 1781 роки слобода Семенівка входила до складу Стародубської сотні Стародубського полку - найбільшої за територією та економічним потенціалом адміністративно-територіальної одиниці Української держави Гетьманської доби. З 1781 по 1802 роки Семенівка входила до складу Новгород - Сіверського намісництва. З 1802 по 1918 роки - до складу Новозибківського повіту Чернігівської губернії.
    В кінці 18 століття слобода Семенівка набула статусу волосного центру Семенівської волості. В 1808 році слобода Семенівка набула статусу більш великого населеного пункту - стала містечком Семенівка.
    1 грудня 1924 року рішенням Новозибківської уїзної ради містечко Семенівка було віднесено до категорії селища міського типу.
    З травня 1919 по квітень 1926 років Семенівка входила до складу Новозибківського району Гомельської області Російської Радянської Федеративної Соціалістичної республіки. В квітні 1926 року Семенівка була передана до складу Конотопського округу Української Радянської Соціалістичної республіки, з організацією Семенівського району, як адміністративно-територіальної одиниці.
    3 15.10.1932 року селище міського типу Семенівка - центр Семенівського району Чернігівської області УРСР.
    З 1808 по 1924 роки містечко Семенівка в територіальному плані було розбито на 13 менших за розміром адміністративно-територіальних одиниць -«сотень». З 1924 по 1958 роки, в зв'язку з реорганізацією Семенівки з містечка в селище міського типу, було утворено Семенівську сільську раду, проведено територіальне об'єднання «сотень». Семенівка була розділена на 6 мікрорайонів, підлеглих Семенівський сільській раді.
    У 1930 році на території Семенівської сільської ради знаходилось 7 населених пунктів. У 1933 році в смт. Семенівка функціонувало 4 ради: Семенівська селищна рада, Комінтернівська, Широкопланівська та Піщанська сільські ради.
    Рішенням Чернігівського облвиконкому від 31.05.1958 року смт. Семенівка було віднесено до категорії міст районного підпорядкування, утворена Семенівська міська рада. Селище Семенівка, Комінтернівської сільської ради і села Широкий План і Піщанка, Широкопланівської сільради, були включені до смуги міста Семенівка. До складу Семенівської міської ради увійшли місто Семенівка та села Кути перші та Кути другі.
    Історія міста Семенівка древня, славна, надзвичайно стрімка, насичена справами та пов'язана з історичними постатями, які не лише є історією нашої країни, а й значною мірою визначали її історію. Наведу деякі з них:
    - Перш за все непересічною історичною особистістю був засновник Семенівки - Семен Іванович Самойлович - який п'ять років займав посаду полковника Стародубського полку, був сином гетьмана України Івана Самойловича, мав блискучу освіту та був однією з найвпливовіших людей на Україні тих часів.
    - Згідно даних істориків у вересні 1708 року на території Семенівки в урочищі Казакево гетьман України І. С. Мазепа повідомив своє військо про наміри розбудови незалежної України та про своє рішення про укладення військової угоди з шведським королем Карлом XII.
    У 1750 році в Семенівці народився талановитий лікар, доктор медицини Йосип Кирилович Каменецький, який у 1816 році першим серед вітчизняних медиків зайняв посаду лейб-медика Російської імперії. Йосип Кирилович - автор підручника з медицини для медичних навчальних закладів, який витримав на протязі 100 років 134 перевидання, в тому числі й грузинською мовою. В ХІХ сторіччі в Семенівці народився видатний хірург, герой Кримської війни Василь Страдомський. У 1812 році в Семенівці було сформовано другий Чернігівський козацький полк, який відзначився в період Вітчизняної війни 1812 року в боях з французькими окупантами.
    У 1897 - 1901 роках біля міста була споруджена залізниця Новозибків -Пирогівка, заснована залізнична станція Семенівка.
    Проходження залізниці через Семенівку мало великий вплив на розвиток Семенівки, дало можливість багатьом поколінням місцевих жителів отримати гарну освіту, реалізувати свій творчий потенціал.
    У 1897 році в Семенівці народився Віталій Маркович Примаков - герой Громадянської війни, командир Червоного козацтва, комкор, людина, яка в 20- 30-х роках двадцятого століття була політичним та військовим радником СРСР в Китаї та Афганістані.
    У березні 1918 року в Семенівні, на основі Семенівського Червоногвардійського загону під керівництвом Якова Зубова, було розпочато формування легендарної 1-ї Української радянської дивізії під керівництвом Миколи Щорса.
    У 1901 році в Семенівці народився Олександр Хомутов – доктор хімічних наук, який в середині 30-х років винайшов новий синтетичний матеріал – кирзу, яка стала широко використовуватись у взуттєвій промисловості. Олександр Хомутов по праву вважається «батьком - винахідником» кирзових чобіт. Його винахід допоміг обути у якісне та дешеве взуття Червону Армію напередодні Великої Вітчизняної війни, відмовитись армії від лаптей. І досі кирзові чоботи надійно служать селянам, військовим, будівельникам та представникам багатьох різних професій у всьому світі.
    В 30-х роках минулого століття семенівці приймали активну участь у розвитку стаханівського руху - жіноча тракторна бригада Семенівської МТС під керівництвом Марії Костюченко у 1936 році стала переможцем всесоюзного конкурсу жіночих тракторних бригад.
    З 25.08.1941 по 20.09.1943 років Семенівка перебувала під фашистською окупацією, була центром партизанського краю. Біля двох тисяч уродженців Семенівки за мужність та героїзм у роки Великої Вітчизняної війни були нагороджені державними нагородами. В Семенівці народились: Двічі Герой Радянського Союзу В. В. Сенько; Герой Радянського Союзу М. І. Яшин; кавалер 3-х орденів Слави В. І. Кекух; Герой Соціалістичної праці, відомий скульптор Л.Ю. Кербель.
    В післявоєнний час далеко за межами нашого міста стали широко відомі імена таких наших земляків, як: Герой України, Голова державної акціонерної холдингової компанії «Артем» О. С. Качура, голова профспілки працівників нафтової та газової промисловості України О. Г. Попел, відомий археолог, кандидат історичних наук В. П. Коваленко та багато інших.
    Добре відомі в нашому місті імена багатьох земляків, які сьогодні живуть та працюють в столиці нашої держави та згуртувалися в рядах Семенівського регіонального відділення товариства «Чернігівське земляцтво в м. Києві», підтримують постійний зв'язок зі своєю малою Батьківщиною.
    Зараз на території міста Семенівка працюють 2 підприємства лісового господарства, взуттєва фабрика, 3 сільськогосподарських підприємства, 4 загальноосвітніх школи, районна лікарня, 3 будинки культури, 2 бібліотеки, дитяча спортивна та музична школи, 3 дитячих садки, історико-краєзнавчий музей, стадіон, залізничний та автовокзали, районні бюджетні установи, до 90 об'єктів підприємницької діяльності.
    З 4590 міських будинків 2587 газифіковано, 2397 мають централізоване водопостачання, 2981 телефонізовано. Через місто проходить залізниця Семенівка - Терещенська; в райцентрі видається газета «Життя Семенівщини», працює районне радіомовлення.
    Семенівська міська рада як орган місцевого самоврядування міської територіальної громади, спираючись на підтримку земляків, направляє свої зусилля на вирішення тих проблем, які турбують семенівців.
    До закладів комунальної власності міської ради належать 2 дитячих садки, 3 клубних установи, фельдшерсько-акушерський пункт, комунальне підприємство «Ревна», яке забезпечує водопостачання та водовідведення міста.
    За рік роботи міської ради нового скликання проведено значний обсяг робіт по благоустрою Семенівського міського парку, реставрації та ремонту пам'ятників історії та архітектури, малих архітектурних форм, дитячих майданчиків. Розширена мережа вуличного освітлення, проводиться ремонт міських автошляхів, благоустрій кладовищ, колодязів, робота по очищенню міста від сміття.
    Проводиться ремонт міських комунальних закладів освіти, охорони здоров'я, будується новий міський ринок. Ведуться роботи по виготовленню документації з грошової оцінки міських земель.
    Спільно з райдержадміністрацією та районною радою проведені роботи по реконструкції міських очисних споруд, ведуться підготовчі роботи по ремонту одного з міських п'ятиповерхових будинків, добудові нової артсвердловини для покращення водопостачання міста.
    Значну підтримку та допомогу по розвитку міської громади на протязі останнього року Семенівська міська рада отримала від товариства «Чернігівське земляцтво в м. Києві», Семенівського регіонального та молодіжного відділень земляцтва.
    Підсумовуючи статтю про рідне місто, можна зробити висновок – місто Семенівка має древню та славну історію, завжди славилось своїми добрими працелюбними людьми.
    В долі нашого маленького міста, як в крапельці роси відобразилась доля Української держави, не завжди прості й мажорні лінії історичного розвитку. Але настрій земляків, їх таланти та прагнення змінити своє життя та розвиток держави та рідного міста на краще дають підстави для оптимізму.

   Всім бажаючим ознайомитися з текстом книги «Семенівка – Європейське місто» можна на офіційному сайті Сіверського інституту регіональних досліджень в мережі Інтернет, в розділі«Бібліотека».

 

 Фотоальбом

 Фільм про Семенівку

 Історія міста

відкриється у новому вікні

 ПОГОДА